Skóry z Krowy
Skóry we wnętrzach od dawna były stosowane jako element, który nie tylko miał zapewnić ciepło, ale również stanowić doskonały element ozdobny. W czasach średniowiecza często to właśnie stosowanie naturalnych skór było często jedyną możliwością uzyskania ciepła, dlatego wykorzystywano je wszędzie, również jako okrycie podczas snu. Obecnie od funkcji użytkowej skór nieco się odchodzi, pozostawiając im raczej jednie walory estetyczne. To, w jaki sposób stosuje się konkretne skóry, zazwyczaj uzależnione jest od tego, z jakiego zwierzęcia pochodzą. Mają bowiem wówczas nie tylko odmienną wielkość, ale również wygląd czy inne cechy, decydujące o możliwościach ich zastosowania. Jeśli chodzi o skóry z krowy, obecnie niezwykle często stosowane są przede wszystkim jako dywaniki, rzadziej jako element ozdobny ścian.
Dywaniki ze skóry krowiej
Skóry z krowy doskonale sprawdzają się przede wszystkim jako dywaniki. Mają dość spore rozmiary, zaś przy wyprawianiu skór nie zachowuje się zazwyczaj kopyt i pyska. To powoduje, że doskonale układają się na podłodze. Mają także stosunkowo krótkie włosie, co sprawia że bardzo łatwo można je utrzymać w czystości. Ciekawie będą się prezentować zarówno przed kominkiem, jak też jako dywanik przy łóżku w sypialni. Doskonale izolują, dzięki czemu niwelują uczucie chłodu płynące z podłogi. Dzięki temu pomagają zachować we wnętrzach odpowiednią temperaturę. Mogą być wykorzystywane praktycznie w każdym wnętrzu, jednak najlepiej będą się prezentować w tych urządzanych na styl myśliwski czy góralski. Ich niewątpliwym plusem jest bardzo duża różnorodność kolorów. Skóry z krowy to nie tylko produkty w czarno – białe łaty, ale również szeroka gama skór w odcieniach brązu i beżu jak również nawet zbliżonych do czerni. Zależy to tylko i wyłącznie od rasy krowy, z której została pozyskana konkretna skóra.
Jak dbać o skóry z krowy?
Aby skóra z krowy służyła jak najdłużej, warto o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim warto pamiętać, iż jest ona znacznie cieńsza niż na przykład skóry z dzika, co sprawia, że jest również bardziej podatna na uszkodzenia. Jeśli na służyć jako dywanik, należy unikać jej moczenia, wilgoć bowiem będzie wpływać na nią dość niekorzystnie. Nie tylko będzie powodem zniekształcania się skóry, ale również może wywoływać niezbyt przyjemny zapach. Co jakiś czas warto skórę dokładnie wywietrzyć, co pozwoli nie tylko usunąć z niej nieprzyjemne zapachy, ale również umożliwi usunięcie zabrudzeń. Skóry z krowy mają krótkie włosie, co zazwyczaj ułatwia usuwanie z nich nieczystości takich jak kurz czy piach. Gromadzi się ich na niej znacznie mniej, co także jest powodem tego, że doskonale nadaje się na dywaniki. Jeśli ma być zastosowana jako element ozdobny na ścianie, dobrze jest ją nieco usztywnić przed powieszeniem. Można do tego wykorzystać na przykład gruby filc, który sprawi, że nie będzie się ona zniekształcać, a jednocześnie wzmocni ją, aby w miejscu przytwierdzenia do ściany nie ulegała ona szybkiemu niszczeniu i rozrywaniu.