Skóry z Barana
Skóry z owcy i barana często traktowane są tak samo. Faktycznie różnice pomiędzy nimi nie są wielkie. Skóry z barana są nieco większe, co spowodowane jest wielkością zwierzęcia, z którego są pozyskiwane. Ponadto można zauważyć, że skóry z barana są nieco bardziej zbite niż skóry z owcy. Dlatego też bardzo często wykorzystywane są jako element służący do wykonywania z nich ubrań, gdyż zapewniają znacznie większe ciepło. W przeszłości skóry z barana wykorzystywane były właśnie jako ochrona ciała przed zimnem, jednak przypisywano im również wiele cech zdrowotnych. Powszechnie uważano, że skóry z owiec czy barana, przykładane na bolące miejsca pozwalają znacząco zniwelować dolegliwości. Jednocześnie jednak z przykładaniem skór na bolące miejsce stosowano często różnorodne maści czy mikstury z roślin, które również działały przeciwbólowo.
Charakterystyka skór z barana
Skóry z barana, jak chodzi o wielkość, zaliczana są do skór średnich. Mają zazwyczaj długość około 100 centymetrów i szerokość około 60 – 70 centymetrów. Wyprawiane są zazwyczaj bez łba i kopyt, dzięki czemu zyskują dość regularny kształt oraz są płaskie, co sprawia że znacznie lepiej można je wykorzystać na przykład jako dywaniki. Są dość gęste i mają stosunkowo miękkie włosie, co powoduje że zapewniają odpowiednią ilość ciepła. Ze względu właśnie na swoją miękkość często również są wykorzystywane jako przykrycie.
Gdzie wykorzystuje się skóry z barana?
Skóry z barana wykorzystuje się w bardzo wielu sytuacjach. Na pewno jedną z nich jest stosowanie ich jako dywaniki, często rozkładane przy kominku czy na przykład przy łóżku w sypialni. Zapewniają doskonałą izolację przed zimnem i jednocześnie są niezwykle miękkie. Zazwyczaj skóry z barana w naturalnych barwach mają kolory od białego do nawet beżowego, jednak w zależności od rasy zwierząt mogą być nawet czarne. Często można również znaleźć naturalne skóry z barana które dla potrzeb rynku są farbowane na kolory oczekiwane przez kupujących. Doskonale prezentują się praktycznie w każdym wnętrzu, szczególnie zaś w tych, które aranżowane są w stylu góralskim czy myśliwskim. Odpowiednio wyprawione mogą również być wykorzystywane jako doskonałe okrycie. Wciąż można zauważyć, że na przykład w górach, podczas organizowanych kuligów wykorzystuje się właśnie skóry z baranów w saniach, aby zapewnić ciepło nawet podczas największych mrozów.
Oczywiście często wykorzystywane są również jako ozdoba na ścianach. Ze względu jednak na fakt, że są stosunkowo miękkie, przed powieszeniem na ścianie powinny być dobrze zabezpieczone. Mowa tutaj o ich wzmocnieniu, na przykład poprzez podklejenie warstwą grubego filcu. Dzięki temu skóra nie marszczy się i nie zwija, i dzięki temu prezentuje się znacznie lepiej. Pomaga to również w zachowaniu ich trwałości, szczególnie zabezpieczając miejsca ich przymocowania do ściany. Waga skóry powoduje że w miejscach przymocowania mogą się rozrywać, dlatego ich wzmocnienie jest bardzo istotne. Można je w takiej formie zobaczyć na przykład w hotelach czy też w restauracjach.